Labels

05 August 2009

Gateaux

I think I'm gonna post more pictures from my holiday next week cause my BF&I are busy now and I believe we're not gonna meet before Saturday. We're going on the third wedding this year which is awesome. It's also my birthday on Saturday!

I started a new job on Monday and everything is fine. It takes only 10 minutes to get to my workplace and I work 6 hours a day which is cool.

Since I
work at the bank, my makeup need to be suitable for the office so I can't really wear bright colors. That doesn't mean that I should look boring, right? I need to think how to create my subtle, but still attractive office look :)

Anyway, I wanna share my makeup that I did before I went for a holiday. The inspiration was MAC "Gateaux" Face Chart. I used 88 shimmer palette from CS as usual. I applied peachy color all over my lid and mauvy pink on the crease. On the lower lash line I applied iris color. Then - black pencil and mascara. Do you like it? :)


Więcej zdjęć z wakacji dodam w przyszłym tygodniu, ponieważ muszę zdobyć je od mojego P., którego będę widzieć dopiero w sobotę. Idziemy na wesele - to już trzecie w tym roku :) Tego dnia są też moje urodziny!

W poniedziałek zaczęłam moją "stażową" pracę i wszystko jest w porządku, szczególnie, że pracuję jedynie 6 godzin dziennie i tylko 10 minut zajmuje mi dojście do miejsca pracy. Atmosfera jest bardzo miła, dlatego jestem zadowolona.

Ze względu na to, że jest to bank, nie mogę poszaleć z kolorowymi, letnimi makijażami. Ale to nie oznacza, że muszę wyglądać nudno, prawda? :) Muszę wypracować sobie mój "biurowy look" ;), taki, który będzie nie tylko subtelny, ale również atrakcyjny.


W każdym razie dzisiaj chciałabym pokazać Wam makijaż, który zrobiłam przed moim wyjazdem nad morze. Wzorowałam się na propozycji makijażu firmy MAC. Tradycyjnie użyłam palety Coastal Scents - na całą powiekę nałożyłam brzoskwiniowy cień, w załamaniu powieki fioletowo-różowy odcień, natomiast na dolną powiekę irysowy kolor. Ponadto czarna kredka i maskara. Jak się podoba? :)

3 comments:

 1. Really cool ! I love the combo with the lip color.
  The face chart's name is funny, gâteux in french means starczy in a wrong way :))))

  ReplyDelete
 2. Oh My Goodness! It's not funny ;) I thought it was "gateaux"! :))

  ReplyDelete
 3. Very pretty peachy look! Perfect fresh summertime look. ;)

  ReplyDelete