Labels

09 August 2009

Last night: The Wedding

As you know I went to the wedding with my boyfriend and his family last night and it was amazing... We were dancing and laughing all night!

I wanna share with you my make up, my "wedding" nails (I used Swarovski crystals which I love) and the card that I did for the wedding couple.

Jak już wiecie miałam przyjemność być wczoraj na weselu z moim P. i jego rodziną. Świetnie się bawiłam - przetańczyliśmy całą noc!

Dzisiaj chcę Wam pokazać, jaki zrobiłam makijaż na tę okazję, a także paznokcie, które przyozdobiłam cyrkoniami Swarovskiego. Tradycyjnie Państwo Młodzi otrzymali ode mnie własnoręcznie zrobioną kartkę.

In Poland it is traditional for the bride to throw her veil at the wedding party and all not married women compete in catching it. The woman who catches the veil is said to be the next who will marry within the year. I caught it!

Na każdym polskim weselu Panna Młoda rzuca welonem i wszystkie niezamężne panie konkurują w jego złapaniu. I jak widać udało się to właśnie mnie!

4 comments:

 1. i love the way your nails came out :)

  ReplyDelete
 2. i love the card...and your nails look super cute...xoxo

  ReplyDelete
 3. I love Polish weddings - I went to 2 last year and they were so much more fun than the ones I have been to here in Australia!!

  You looked lovely and your nails were perfect for a wedding :)

  The card you made is amazing, you are so talented!

  ReplyDelete
 4. That's great you caught it, does that really spell wedding bells for you then? :)

  You look stunning, love the eye makeup, amazing!

  ReplyDelete